Jaká Grana, válka s výrobci Dop.
Rodina Brazzale byla jedním ze zakladatelů Konsorcia Grana Padano. Nyní má výrobní závod na Moravě a válčí s ostatními výrobci. Toto jsou její důvody: „V Itálii už není volná půda a vyvážení know-how není delokalizací.“
Alessandra Carini
Asiago
Jejich 15 tisíc krav se šťastně pase v kopcích na zelených loukách posetých květy a přirozeně zavlažovaných deštěm, který přispívá k růstu krmiv. Každý kus dobytka má k dispozici průměrně 5 hektarů, je chován ve volném ustájení nebo stájích s individuálními lůžky na 70 farmách. Celkem denně produkují 380 tisíc litrů mléka, ze kterého se vyrábí sýr velmi podobný parmazánu. Škoda, že celý tento ráj se nenachází v Itálii, ale na Moravě v regionu České Republiky, po němž je sýr, který se prodává také v Itálii, pojmenován. Vyrábí ho však italská rodinná firma, jedna z nejstarších v mlékařském sektoru, rodina Brazzale. Na konci 18. století Brazzale obchodovali s máslem a sýrem v hornaté oblasti Asiaga a v nížině kolem Vicenzy. Jejich předek Giovanni byl první, kdo ve 40. letech začal vyrábět sýr Grana na kopcích kolem Vicenzy. Dnes jsou významnou skupinou v oblasti výroby sýrů a másla, prodávají do poloviny zemí světa s obratem 180 milionů eur ročně. Se šesti značkami (Verena, Alpilatte, Burro delle Alpi, Gran Moravia, Zogi a Silvopastoril) a výrobními závody v Itálii, České Republice a Brazílii Brazzale hodili kámen do již tak rozbouřeného rybníku italského zemědělství s výrobci DOP a prodejem v místě výroby: v certifikovaném výrobním řetězci začali vyrábět s italským know-how, ale mimo Itálii, kvalitní sýr za nízké ceny. Způsobili tím zmatek, přestože množství sýru Gran Moravia tvoří jen jednu část, 60 milionů, jejich výroby.
Co se děje, když i zemědělství se delokalizuje? „Ale jaká delokalizace – říká Roberto Brazzale, prezident společnosti – pokud se chce nějaký zemědělský podnik rozvíjet, nezbývá mu nic jiného než jít mimo Itálii, kde už další růst není možný.“
Nechcete tím říct, že zemědělství v Itálii nemůže dále růst?
Říkám, že už nemáme volnou půdu, jsme na hranici se zásobami vody s nebezpečnými následky i pro zdraví. Pěstujeme kukuřici tam, kde to pro ni není vhodné. Půda je drahá, výtěžnost musí být velmi vysoká, jinak se vynaložené náklady nevrátí. Vzhledem k tomu že jsou pole vystavena horkému slunci, potřebujeme přivést vodu dolů z Alp. A stres z nedostatku vody, jemuž jsou plodiny vystaveny, vede k velkým zdravotním problémům, jako je například problém s aflatoxiny, které jsou karcinogenní. To je důvod, proč jdu tam, kde je možné vyrábět v odlišných podmínkách.
Kvalitní zemědělství, vázané k této oblasti, tu ale stále je…..
Jistěže je. Ale musí být kvalitní italská výroba a zemědělství vázány na teritorium, které je velmi omezené? A proč? Chceme vyrábět pouze se zaměřením na úzký segment trhu s velmi vysokými náklady, ve světě kde poptávka po mléčných výrobcích roste o 2% a kde existuje poptávka, která si určitě nemůže dovolit platit tyto ceny.
Co zůstane ze zemědělství, pokud všichni udělají to co vy?
Především jsme Itálii, kde zemědělství přežívá jen díky zahraniční pracovní síle, pracující často v napůl otrockých podmínkách, nic nevzali. Budoucnost nespočívá v jedné krávě, dojené v Itálii Indem, jakkoliv je to cenné, ale ve využití naší síly a kvality našich lidí při výrobě másla a sýru tam, kde jsou k tomu podmínky. Ostatně zrání, balení a distribuce zůstávají tady v Itálii.
Ano, ale Váš Gran Moravia se velmi podobá parmazánu. Neničí se tak typické produkty?
To jsou všechno výmluvy korporativního systému, který se brání, protože chce dál žít ze své výhodné pozice a dělá vše proto, aby se nemusel s nikým srovnávat.
Brání i svoji originalitu proti padělkům…..
To není pravda. Už mi řekli všechno: že nemůžu dělat kulaté bochníky, protože se pletou s parmazánem, i když je na nich všude jasně napsáno Gran Moravia. Potom protestovali i proti tomuto, s tím, že lidé nevědí, kde je Morava. Takže jsem na etiketu napsal, odkud mléko pochází. Nestačilo to. Nakonec jsem nechal vytvořit multimediální etiketu: stačí k ní přiložit iPhone a připojíte se k fotografiím míst a ke všem informacím z řetězce, kde se sýr vyrábí.
Kdo proti Vám vede válku?
Coldiretti, nebo lépe řečeno coldirettiovská kultura. Dále konsorcium sýrů Grana Padano a Parmigiano. Z toho prvního jsme museli vystoupit. Zrovna my, kteří jsme jedním z jeho zakladatelů.
Možná proto, že ty výrobky kopírujete.
Ne. Je to proto, že je vyrábím dobré a s nižšími náklady a porušuji svatý princip, že dobré produkty se dají vyrábět pouze v Itálii. Myslím, že uvažovat tímto způsobem je sebevražedná politika vedoucí k tomu, že se zděděné znalosti a podnikavosti musí zarazit kvůli nedostatku zdrojů a ochranářské politice.
Myslíte, že ostatní Vás budou následovat?
To doufám, neboť máme v Itálii velké množství profesionálů, kteří se nemohou realizovat, protože k tomu není ani prostor ani půda. Co se týče ideologií, jsem přesvědčen, že musíme soutěžit v konkrétních věcech: poměr ceny a kvality, transparentnost vůči zákazníkovi, vysledovatelnost výrobního řetězce, jeho ryzost.
[button color=”#ffffff” background=”#2582CF” size=”medium” src=”https://www.brazzale.com/wp-content/uploads/2013/07/20121029-Affari-e-Finanza-Guerra_ai_Dop.pdf”]DOWNLOAD PDF[/button]